مترجم همزمان ترکی استانبولی و مشاور تجاری در ایران و ترکیه
Güney Kore özel fuarı 2017-2018
İRAN- Tahran Daimi Fuar Alanı


iran fuar takvimi guney kore tahran ozel fuari2017-2018Kore, İran arasındaki kültürel işbirliği ihtimali çok parlak
Yazan: Chung Kwan-Joo
Güney Kore Kültür, Spor ve Turizm Bakanı Yardımcısı

Kore Cumhuriyeti kültür, spor ve turizm bakan yardımcısı olarak, hayatımda ilk kez birkaç gün içinde Tahran'a gideceğim, büyük bir kültür heyeti var. İnsan kültürünün beşiğini kendi gözlerimle görmek ve edebiyat, felsefe, sanat, mimari ve diğer birçok insanlık başarılarına yaptıkları katkılarından ötürü övgü alan İran halkıyla tanışmak için sabırsızlanıyorum. Ayrıca Tahran'da kaldığım süre boyunca İranlı dostlara Kore kültürünün birçok yönünü tanıtmaktan çok mutluyum.

Kore Cumhuriyeti kültür, spor ve turizm bakan yardımcısı olarak, hayatımda ilk kez birkaç gün içinde Tahran'a gideceğim, büyük bir kültür heyeti var. İnsan kültürünün beşiğini kendi gözlerimle görmek ve edebiyat, felsefe, sanat, mimari ve diğer birçok insanlık başarılarına yaptıkları katkılarından ötürü övgü alan İran halkıyla tanışmak için sabırsızlanıyorum. Ayrıca Tahran'da kaldığım süre boyunca İranlı dostlara Kore kültürünün birçok yönünü tanıtmaktan çok mutluyum.

1 ve 2 Ekim'de Milad Kulesi'nde Koreli modern resim sergisi ve çeşitli Kore kültürünün deneme çalışmaları ile birlikte, İran prensi ve Koreli prensesin efsanevi aşk hikayesinde büyük ölçekli Korece sözsüz performans gerçekleştirilecek. 27 Eylül'de gerçekleştirildi. Özellikle sözsüz performans, coğrafi olarak uzak ve kültürel farklılıklara rağmen iki ülke arasındaki ilişkilerin ne kadar eskilere dayanabileceğini göstermektedir. Ekim ayı boyunca kaldığım süre boyunca gerçekleşen bu gösterilere ek olarak Tahran Orkestrası ile Kore müzik gecesi, Kore-İran dostluğuyla ilgili İran hat yarışması, İran fotoğrafçı sergisi ile Kore, Kore Büyükelçilik Kupası Taekwondo yarışması, ve bunun gibi.

İran'la yaptığım ziyaret ve devam eden kültürel etkinlikler, Kore hükümetinin İran'la olan ilişkisine ne kadar önem verdiğinin iyi kanıtı. Bu önem, ne herhangi bir rekabet duygusundan, ne de ticari faaliyetler için destek beklentisinden kaynaklanmıyor. Kore hükümeti İran'la kültürel işbirliği konusunda neden bu kadar hevesliyiz, çünkü iki ülkenin ikili ilişkileri, artan kültürel bağlarla daha da güçlendirilebilir. Yalnızca yüzeysel olarak bildiğimiz biriyle, buna göre yüzeysel ilişkilerle son buluyoruz. Ve böyle bir ilişkide güven inşa etmek neredeyse imkansızdır. Bu aksiyom ulusal ilişkilere de uygulanır. Diğer ülkelerle karşılıklı olarak birbirini tamamlayıcı ve sürdürülebilir ilişkiler kurmak için öncelikle onlarla aşina olmalı, onlarla arkadaş olmalıyız. Bunu yapmak için ilk adım, kim olduklarını, neleri sevdiklerini bilmektir. Yani, karşılıklı anlayış ve diğerinin kültürüne saygıdır. İran'la istediğimiz ilişki birbiriyle bağlantılı, kararlı ve kapsamlı bir ilişkidir. Eminim ülkelerin her açıdan daha da yakınlaşacağı ve kültürel faaliyetlerle yüksek düzeyde işbirliğinin tadını çıkardığına eminiz.

Ancak, böyle kültürel faaliyetler karşılıklı ve karşılıklı olacaktır. Tek ülkenin tek taraflı tanıtımı sürdürülebilir veya etkili değildir. Kültürel delegasyonun aralıklı ziyaretleri, sürdürülebilir ve karşılıklı kültür alışverişinin üst düzeyine ilerletilmelidir. İki hükümetin zaten bu konuda danışmaya başlamaları çok cesaretlendiricidir. Kore Başkanının İran'a yaptığı tarihi ziyaret sırasında geçen yıl Mayıs 2017, Kore-İran Kültürel Değişim Yılı olarak seçildi. Kültürel faaliyetleri artırmak için İran ve Kore, yakın gelecekte kendi başkentlerinde kültür merkezleri kurma müzakerelerine hazır olduklarını belirttiler. Hazırlık çalışmaları halihazırda devam ediyor. İki ülkenin yetkililerinin 2017'de kültürel alışveriş programını hazırlamak için bu yıl bir araya gelmeleri bekleniyor. Tahran'daki Kore kültür merkezleri için görüşme başlatıldı. Son zamanlarda Kore Ulusal Kütüphanesinde İran kitapları için bir bölüm açılması kararı alındı. Umarım karşılıklı faaliyetler Tahran'da kaldığım sürece hızlandırılacaktır.

Kültürel faaliyetlerin sanatla ve geleneksel şeylerle sınırlanması gerekmez. Eğitim, insanları değiştirme, turizm, spor ve diğer insanlık konularını içeren kapsamlı bir konsepttir. Tahran'da kalırken, bu alanlardaki kooperatif faaliyetlerini de nasıl büyütebileceğimi tartışmak için ilgili İranlı yetkililerle görüşmeyi umuyorum. Özellikle, Korelilere maalesef tam olarak tanıtılmamış olan İran'ın turistik potansiyelleri ile ilgileniyorum. Aynı şekilde bol miktarda kültürel miras ve Kore'nin güzel manzaraları İranlı arkadaşlar için beklemektedir. Eğitim, iki ülkenin karşılıklı anlayışını artırmak için etkili bir araçtır. Tahran Üniversitesi'ne 2017'de Kore dili bölümü kurma kararı için teşekkür ediyorum. Ekim ayında Kore'nin Kore elçiliği, Kore'de eğitim görmek isteyen İranlı öğrencilere Kore üniversiteleri fuarını düzenleyecek. İran kolej matematik yarışmasının galiplerinden bazıları Kasım ayında Kore'ye davet edilecek. İlk olimpiyat madalyasının İranlı kadın oyuncu tarafından kazanıldığı haberi, Taekwondo'dan başka bir şey olmadığına işaret ederek, spor alanında da birlikte çalışabileceğimiz çok iş olduğunu belirtti.

Halihazırda boru hattı içine giren ve İran'la el ele yürütülecek olan çeşitli borsalar vasıtasıyla, Kore ile İran arasındaki kültürel işbirliği ihtimalinin oldukça parlak olduğunu ve halkımın sıkça yararlandığı meyvelerin bulunduğundan eminim. . Gerçekten umudumuzun ötesine geçtiğimizi, ancak güven erdemiyle sağlam bir ortaklık kurmamızı isterim. Bu ilişkilerin temelinin kültür olduğunu yinelemek istiyorum. Ticari fayda sağladığımız zaman, fiyat üzerinde pazarlık yapmak için birbirimizle yüzleşmeliyiz. Ortaklar birlikte seyahat etmek için birbirlerine omuzlarını koydular. Kore ve İran sadece petrol ve gaz, televizyonlar ve telefonlarda ortak değiller. Kore Başkanı İran'ı ziyaret ettiği sırada ilan edilen, Kore ve İran'ın her alanında ortak, yani kapsamlı ortaklar. Bu ortaklığın temelini daha sağlam hale getirmek için, Kore hükümeti İranlılara ulaşmak ve İranlıları Korelilerle arkadaş olmaya destekleme çabalarını boşa çıkarmaz. Umarım kültürel delegasyonla olan mütevazı ziyaretim Kore hükümetinin bu konudaki kararlılığının bir işareti olarak kabul edilir.
 
نویسندگان
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات